![Forum www.apbezpieczenstwo.fora.pl Strona Główna](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/logo_phpBB.gif) |
www.apbezpieczenstwo.fora.pl Ped. Edu. dla Bez.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Karo!ina:)
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Stąd:D
|
Wysłany: Pią 17:19, 07 Sty 2011 Temat postu: Wszystkie notatki od mgr Ważniewskiej |
|
|
Jakby ktoś nie posiadał notatek
NARODZINY PAŃSTWOWOŚCI NA ZIEMIACH POLSKICH
965 r. – ślub Mieszka I z Dobrawą
966 r. – chrzest Mieszka I – powstanie państwa polskiego
968 r. – I biskupstwo w Poznaniu
1025 r. – koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski
ŹRÓDŁA PRAWA W POLSCE:
- prawo zwyczajowe – nie było zapisywane, przekazywane w formie ustnej z pokolenia na pokolenie
- prawo stanowione – stanowione przez władcę, króla
- prawo kościelne
- prawo kanoniczne
- prawo niemieckie ( lokacja miast i wsi)
DEFINICJA PAŃSTWA I JEGO ATRYBUTY:
Państwo – szczególna forma organizacji społecznej obejmująca określone terytorium. Jest podstawową strukturą organizacyjną z dominującą pozycją w stosunkach międzynarodowych. Państwo spełnia określoną misję historyczną, którą jest integrowanie społeczeństwa i ochrona jego nieprzerywalnego bytu. Na terytorium państwa funkcjonuje jego władza, obowiązuje konstytucja i prawa z niej wynikające.
Atrybuty państwa:
- terytorium
- ludność > Celem państwa jest dobro wspólne obywateli
- suwerenna władza
- prawo (Konstytucja)
POJĘCIE SUWERENNOŚCI PAŃSTWA
Suwerenność – niezależność państwa od wszelkiej władzy w stosunkach z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi oraz samodzielność w regulowaniu spraw wewnętrznych
Wyróżniamy suwerenność:
- wewnętrzną (AD INTRA)
- zewnętrzną (AD EXTRA)
Suwerenność wewnętrzna – władza państwowa jest samodzielna i niezależna w podejmowaniu swoich decyzji od wszelkich czynników wew. (np. grupy nacisku)
Suwerenność zewnętrzna - władza państwowa jest samodzielna i niezależna w podejmowaniu swoich decyzji od wszelkich czynników zew. (np. innych państw, organizacji międzynarodowych)
POJĘCIE SYSTEMU POLITYCZNEGO. KLASYFIKACJA SYSTEMÓW PARTYJNYCH
System polityczny – to zespół organów państwa, instytucji politycznych, instytucji administracyjnych, partii politycznych funkcjonujących w państwie (struktura organizacyjna państwa)
Wyróżnia się 3 koncepcje systemu politycznego:Instytucjonalna – gdzie system polityczny oznacza całokształt instytucji politycznych oraz istniejących między nimi stosunków, na podstawie, których te instytucje działają ( istotne jest to jakie są instytucje polityczne, jak są zbudowane i jak działają)
Funkcjonalną – gdzie system polityczny oznacza dynamiczny proces społeczny, którego istotą jest przekształcenie impulsów społecznych w decyzje i działania polityczne np. masowe strajki, demonstracje, wybory parlamentarne
Mieszaną – gdzie system polityczny oznacza całokształt instytucji, układów i norm, które dotyczą działań związanych z dążeniem do zdobycia i sprawowania władzy w państwie
System partyjny – jest podukładem systemu politycznego, obejmuje partie polityczne rywalizujące między sobą o zdobycie władzy państwowej lub współdziałające w jej sprawie
Systemy partyjne dzielą się na:
System jednopartyjny - występuje zazwyczaj w państwach totalitarnych w których tylko jedna partia może legalnie istnieć i sprawować władzę inne partie są zdelegalizowane (np. w PRL-u – PZPR – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza)
System dwupartyjny - faktycznie tylko dwie partie mają równe szanse sprawowania władzy w państwie, w wyniku wyborów parlamentarnych (choć formalnie dopuszcza się istnienie wielu partii) np. Stany Zjednoczone
System wielopartyjny – istnieje w społeczeństwach gdzie występuje duże zróżnicowanie społeczeństwa pod względem struktury etnicznej, religijnej, kulturowej (np. Polska i inne państwa europejskie)
POJĘCIE NARODU. TEORIE WYJAŚNIAJĄCE RELACJE MIĘDZY NARODEM A PAŃSTWEM
KONCEPCJE NARODU:
Koncepcja naturalistyczna – naród traktowany jest jako grupa etniczna lub rasowa ukształtowana przez warunki środowiska geograficznego, w jakim przyszło tej grupie zamieszkiwać. W tym ujęciu naród jest wartością pierwotną w stosunku do państwa.
Koncepcja polityczna – według tej koncepcji naród jest wspólnotą polityczną organizującą się wokół instytucji państwa. W tym ujęciu występuje utożsamianie narodu i państwa.
Koncepcja kulturowa - według tej koncepcji naród jest wspólnotą formującą się w toku rozwoju historycznego, jest wspólnotą wytwarzającą własną kulturę, która obejmuje:
- historię i tradycję
- obyczaje
- język
- naukę i sztukę
- gospodarkę i politykę
W tym ujęciu istotą narodu jest wspólnota kultury.
Naród – wspólnota:
- wspólna historia, tradycja(korzenie)
- wspólne terytorium
- wspólny język
- wspólna gospodarka, polityka
Naród – trwała wspólnota ludzi ukształtowanych historycznie na gruncie wzajemnych losów dziejowych, wspólnego terytorium, kultury(kształtowanej i rozwijanej przez lata), języka, życia i rozwoju ekonomicznego, charakteryzująca się świadomością odrębności oraz dążenia do posiadania niepodległości, integralności terytorialnej, rozwoju obrony i utrzymania własnego państwa.
Naród potrzebuje państwa, gdyż tylko wówczas może swobodnie rozwijać się i doskonalić
FILOZOFICZNE DEFINICJE PAŃSTWA
Państwo stanowione (pozytywne) - zespół norm prawnych ustanowionych przez organy władzy państwowej i zachowaniem odpowiednich procedur regulujących różne dziedziny życia społecznego. Aby prawo mogło obowiązywać musi być promulgowane.
POJĘCIE PRAWA NATURALNEGO
Prawo naturalne:
1.Prawa niezbywalne:
- prawo do godności(źródło wszystkich praw)
- prawo do życia
- prawo do wolności( słowa, osobistej, wyznania, sumienia)
- prawo do nietykalności osobistej
Prawo naturalne:
- prawa są związane z naturą człowieka
- nikt nie może odebrać nam tych praw
- sami nie możemy się ich zrzec
- zapisane są w naturze, sercach człowieka
- z tymi prawami rodzimy się i umieramy
POJĘCIE I RODZAJE PRAWORZĄDNOŚCI. GWARANCJE PRAWORZĄDNOŚCI FORMALNE I NIEFORMALNE.
Praworządność - zasada praworządności jest adresowana do organów państwowych i odnosi się do ograniczenia i ich samowoli i podporządkowania prawu stanowionemu w podejmowaniu decyzji względem obywateli
Praworządność formalna - jest do praworządność rozpatrywana w oderwaniu od wartości. Praworządne jest takie państwo, w którym prawo pozytywne jest przestrzegane przez organ władzy państwowej i samorządowej.
Praworządność materialna - jest to praworządność rozpatrywania w kontekście wartości. Organy państwowe i inne jednostki organizacyjne stosujące prawo w imieniu państwa mają dążyć do tego, aby prawo stanowione i stosowanych wartości ludzkich (aksjologia prawa)
Gwarancje praworządności:
- zapisanie podstawowych praw i wolności człowieka- obywatela
- istnienie Rzecznika Praw Obywatelskich, Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka
- trójpodział władzy
- wieloinstancyjność sądownictwa
KONSTYTUCJA
Preambuła:
- 13 rozdziałów
- 243 kart
1. Podstawowe zasady
2. Prawa i obowiązki
3. Źródła i prawa polskiego:
- Konstytucja( ustawa zasadnicza)
- ustawy
- akty prawne (przepisy prawne) prawa polskiego
- ratyfikowane umowy międzynarodowe
- rozporządzenie
Preambuła( odzyskanie suwerennej władzy po 1989r, uroczysty wstęp do Konstytucji):
- poczucie odpowiedzialności
- poznanie praw obywatelskich
- wspomina o chrześcijańskich korzeniach Polaków – 966r
- wspomina o przeszłości historycznej Polski
Konstytucja – jest ustawą zasadniczą tzn. że jest nadrzędnym (najwyższym) aktem prawnym państwa i treści wszystkich pozostałych przepisów prawnych, nie może być sprzeczna z postanowieniami konstytucyjnymi( najwyższa moc prawna Konstytucji). Przepisy konstytucyjne tworzą podstawę całego systemu prawnego państwa, mają na celu zapewnienie stabilności państwa jego prawidłowego i skutecznego funkcjonowania. Regulują strukturę organizacyjną i kompetencje naczelnych władz państwowych oraz podstawowe wolności, prawa i obowiązki obywateli.
Rozdział I Konstytucji ( art. 1-29)W rozdziale I Konstytucji zawarte są podstawowe zasady ustrojowe, czyli założenia ustroju ekonomicznego, społecznego i politycznego pastwa( pozostałe rozdziały są ich szczegółowym rozwinięciem). Zasady ustrojowe są fundamentem tworzącym oparcie dla wszystkich dziedzin życia społeczeństwa w ramach organizacji politycznej jaką jest państwo.
PODSTAWOWE ZASADY KONSTYTUCYJNE
1.zasada nadrzędności Konstytucji nad innymi przepisami prawnymi (art.
2.zasada suwerenności Narodu (art. 4)
3.zasada demokratycznego państwa prawnego (art. 2)
4.zasada trójpodziału władzy (art. 10)
5.zasada niezawisłości sędziowskiej ( art. 173 i 178)
6.zasada konstytucyjnych gwarancji wolności i praw człowieka i obywatela( art. 5)
7.zasada wolności tworzenia i funkcjonowania partii politycznych ( art. 11)
8.zasada swobody działalności gospodarczej (art. 20)
9.zasada ochrony własności prywatnej i prawa do dziedziczenia (art. 21)
NICCOLO MACHIAVELLI ( 1469 – 1527) – florencki filozof, historyk, dyplomata, jeden z czołowych pisarzy Renesansu. Pełnił urząd sekretarza we władzach Republiki Florenckiej(tzw. Kancelarii Dziesięcin) odbył liczne misje dyplomatyczne we Włoszech, Florencji, Niemczech, zreorganizował armię republikańska. Po powrocie do władzy Medyceuszy w 1512r i obalenia Republiki został odsunięty od władzy o udziału w życiu politycznym. Zajął się wówczas działalnością pisarską. Do najważniejszych dzieł należą:
- „Książe”
- „Rozważania nad pierwszym dziesięcioksięgiem historii Rzymu Liwiusza”
- „Historie florenckie”
„Książe” W tym dziele Niccolo Machiavelli oddzielił politykę od etyki narzucając nowy kierunek filozofii politycznej. Od starożytności polityka i etyka były ze sobą powiązane, a Machiavelli rozerwał to powiązanie. Chodziło mu nie o państwo zbudowane na etycznym ideale, lecz o analizę państwa takiego jakim rzeczywiście jest. W tym czasie w którym żył i tworzył Machiavelli Florencja była ciągle wstrząsana i zagrożona wew. rozbiciem. Machiavelli pragnął wskazać drogę do trwałego, uporządkowanego państwa, którego organizacje wzmocnią etyczną świadomość obywateli oraz dobry władca, który potrafi uporządkować państwo i utrzymać się u władzy.
Według Machiavellego dobry władca to taki, który posiada cechy lwa i cechy lisa, czyli tak jak lew jest odważny, waleczny, wzbudza respekt i jak lis jest sprytny, inteligentny, przebiegły, zdolny do podstępu jaki wymaga tego sytuacja. W tym przypadku chodzi o skuteczność władcy i utrzymanie porządku w państwie.
Władca w przypadkach koniecznych musi być gotowy czynić zło.
Makiawelizm - doktryna polityczna izolująca politykę od etyki i moralności (polityka rządzi się własnymi prawami i działaniami, które często są niezgodne z etyką). Jest to sztuka skutecznego działania odnosząca się do sprawowania władzy, zarządzania państwem, przedsiębiorstwem oraz naszym własnym życiem(chodzi o skuteczne osiąganie celów życiowych).
PRAWA I WOLNOŚCI CZŁOWIEKA I OBYWATELA ZAWARTE KOSTYTUCJI
1.Prawa i wolności osobiste:
- prawo do godności
- prawo do życia
- prawo do wolności
- prawo do równości
- prawo do własności i prywatności
2.Prawa i wolności polityczne:
- prawo do zrzeszania się
- prawo wyborcze (bierne i czynne):
* sejm – 21lat
*senat – 30lat
*prezydent – 35lat
3. Prawa i wolności ekonomiczne, socjalne i kulturalne:
- prawo do pracy, nauki
- prawo do godziwego wynagrodzenia
- prawo do odpoczynku
- prawo do opieki zdrowotnej
- prawo do sztuki, kultury
Obowiązki konstytucyjne:
1.obowiązek poszanowania prawa
2.obowiązek wierności państwa
3.obowiązek obrony kraju
4.obowiązek ponoszenia opłat publicznych
5.obowiązek dbania o środowisko naturalne
6.obowiązek szkolny ( od 5 r.ż do 18 r.ż)
ZASADA TRÓJPODZIAŁU WŁADZY:
Trójpodział władzy:
1.władza ustawodawcza:
- sejm – 460 posłów – 21lat
- senat – 100 senatorów – 30 lat
Fukcja : ustawodawcza
2.władza wykonawcza:
- Prezydent
Funkcja: reprezentacyjna w stosunkach zew. i wew., najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych, nadaje ordery o odznaczenia, posiada prawo łaski, nadaje obywatelstwo, podpisuje ustawy, nominuje prezesa NBP, RM, zarządza wybory
- Rada Ministrów z Prezesem RM
Funkcja: zarządzają resortami, państwem, polityką zew. i wew., przygotowanie projektu ustawy budżetowej(plan finansowy państwa na dany rok kalendarzowy), prowizorium budżetowe, dbają o bezpieczeństwo publiczne
3.Władza sądownicza - sądy i trybunały są niezawisłe
- Sąd Najwyższy
- Sąd Powszechny
- Sąd Administracyjny
- Sąd Wojskowy
- Trybunał Stanu
- Trybunał Konstytucyjny
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
jerychowa
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: TsP
|
Wysłany: Pią 18:02, 07 Sty 2011 Temat postu: |
|
|
o dziękować dziękować ;P
bo jeszcze wszystkich nie zdążyłam uzupełnić ;]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Karo!ina:)
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Stąd:D
|
Wysłany: Pią 18:13, 07 Sty 2011 Temat postu: |
|
|
Prosze prosze:)
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
jankesss007
Administrator
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 97
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 23:03, 07 Sty 2011 Temat postu: |
|
|
tego mi brakowal dzieki:)
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|